0 (382) 453 70 18
ilisu

ILI SU

ILISU KASABASI GÜZELYURT, AKSARAY 1. GENEL TANITIM Ilısu kasabasının kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir ancak kasaba içerisindeki Melendiz çayı üzerinde kurulan, kuru kayma üç gözlü taş köprü ve hemen yanında bulunan tarihi hamamın roma dönemi eseri olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında kasabanın alt kısımlarının insan eli ile kazılmış mağaralarla inşa edilmesi, Ihlara vadisinin devamı niteliğinde olması, kasabanın güney yamaçlarında Bizans kiliselerinin de mevcut olması kasabanın Romalılar döneminde kurulmuş olduğunu göstermektedir. Kabanın Musalı ve çavuşlu mevkilerinde İslami ve Bizans devirlerine ait mezarlar, mescit, küçük kilise ev kalıntıları vardır. Bunlardan başka kasabanın batı tarafından başlayarak çat mevkiinin doğusuna kadar mağara, kilise mezar Zaire depoları mesken yerleri, yer altı tünelleri ve sığınaklar görülmektedir. Kasabanın batısında vadinin kuzey yamaçlarında kayabaşı denilen mevkide muhtelif milletlere ait paralar, mezarlarda gözyaşı şişeleri, vazolar ve harabelerde küplerin bulunduğu söylenmektedir. Kasabanın kuzey doğusunda meşelik orman arazisinin içinde bir taş lahit vardır. Bu lahitin Romalılar devrine ait olduğu tahmin edilmektedir. Kasaba Ilısu isminin burada bulunan Ilık su kaplıcalarından almaktadır. COĞRAFİ YAPI Ilısu Kasabası Aksaray’ın 35 Kilometre doğusunda bulunan Güzelyurt İlçesine bağlıdır. İçerisinden geçen Melendiz Çayı kasabaya ayrı bir canlılık verir. Kasaba vadinin dik ve yüksek kayalardan teşekkül eden Kuzey ve Güney yamaçlarına kurulmuştur. Batısında Ihlara kasabası güneyinde Kitreli Kasabası, doğusunda Çardak ve Mahmutlu köyleri kuzey doğusunda Güzelyurt ilçesi kuzey Batısında Belisırma köyü ile komşudur. Kasabada iç Anadolulun karakteristik bozkır iklimi hüküm sürmektedir.

Konuklarımızdan Gelen Yorumlar

Memnuniyetiniz Bizim İçin Çok Önemli

baiyu zhou

在这么一个小村落能住上这样的旅馆感觉非常棒,酒店设施虽然很简单,但非常干净整洁。店主是个帅气的土耳其男人,笑容可掬,非常能干,亲自下厨为我们做的晚饭非常好吃。在土耳其待了十来天,这家酒店给我留下的印象非常好。强烈推荐给国人。

Helga Martens

We had a perfect stay in this hotel,. We appreciated in particular the very friendly staff and the tasty, honest food.

Ferhan T.

İç anadaolu'da kaldığım en temiz ve güzel pansiyon. Personel gayet ilgili, fiyatları gerçekten çok uygun, kahvaltıda verilen ürünler bence çok kaliteliydi. Özetle Ihlara'da kalınacak en uygun otel. Yunus Beye buradan bir kez daha teşekkkürle

volkan simsek

Gecen hafta ailemle birlikte 3 gun kaldik otelde cok memnun kaldik odalar cok guzel izellikle ust kattaki odalar mukemmel guzel.yemeklerinden servislerine kadar hersey cok guzeldi.TESEKKURLER AKAR MOTEL.

FGBerlin

Im Motel: Neu renovierte große saubere Zimmer, renoviertes Bad. Freundliche Gastgeber. Ruhige Lage im Dorf. Gutes Frühstück. Auf Wunsch und gegen Gebühr wird man zum Wanderstart im Ihlara-Tal gefahren.

Graham A.

Great Place, really friendly and helpful staff with basic, clean rooms including sunny balconies. Adjoining tea shop is a nice.

Scalma

Otel gorge keşfetmek için iyi bir konumda yer alır, Ihlara vadisi, giriş noktası çok uzak değil. Yerel minibüs bindik (bu) Selime ve oradan da 14 km gorge Ihlara. Odalar çok geniş, pırıl pırıl ve sıcak su ve ısıtma. Makul bir fiyata taze hazırlanan yemekler, hizmet sunan bir restoran var. Fiyata dahil olan kahvaltı büyük ve çeşitli. Küçük bir dükkan de vardır. İşletme sahibi, iyi İngilizce konuşuyor ve çok güzel ve yardımsever. Bu muhtemelen olabilecek en iyi fiyat vadisi, göz önüne alındığında, aynı fiyat aralığı\'daki diğer otelleri gibi akar güzel ve bakımlı görünüyor. Kesinlikle tavsiye edilir

Elif Korkmaz

Akar pansiyon, çok temiz, güzel yemekleri olan, tatlı bi bahçesi olan bir pansiyon. Yemekleri cidden güzel. Bahçesinden güneşin batışı izlenebilir. Odalar yenilenmiş ve tertemiz. Çalışanlar ve sahibi çok yardımcı oluyor. Tavsiye edilir. Ihlarada kalıcaksanız başka ter aramayın.

Selçuk K.

Haziran ayında 5 gece kaldım, çok memnun ayrıldım. Konumu çok iyi, yürüyerek Ihlara vadisi girişine ulaşılabilir. Market ve çay ocağı olması ayrı bir artı. Aracınızı güvenli bir şekilde kapınızın önüne park edebiliyorsunuz. Oda ve banyo tertemiz, aydınlatması, dekorasyonu yeterli. Odada ücretsiz internet bulunmakta. Gürültüden uzak, rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Kahvaltı çeşitleri yeterli, diğer öğünler için restoran iyi yemekler çıkarabiliyor. Personel...

Ihlara Akar Hotel Nerede?

Biz Neredeyiz?

Bölge:

Aksaray / Ihlara

Aderes

Ihlara kasabası Akpınar mahallesi Atatürk Bulvarı No:37/1 68570 Güzelyurt, Aksaray Türkiye

Email:

info@ihlaraakarhotel.com
yunus@ihlaraakarhotel.com

Telefon

0 (382) 453 70 18
0 (538) 640 14 38